Україна щодня. Історія

Україна щодня. Історія – 5 серпня


  • ПОВСТАНСЬКА АРМІЯ МАХНА

5 серпня 1919 анархіст Нестор Махно оголосив про створення Революційно-повстанської армії України, метою якої була боротьба за звільнення трудящих країни від поневолення та повне розкріпачення їхньої праці. Повстанська армія була надзвичайно мобільною та могла подолати до 100 верст за добу.

Загальноселянського характеру та масштабу, якого набув махновський рух за лічені тижні, не могли заперечувати ані білогвардійці, ні більшовики. Штаб генерала Шилінга так інформував Денікіна: «З групою Махна доводиться рахуватися, як із серйозним противником, що не має тилу, відмінно споряджений, значно переважає чисельністю і не чутливий до наших обходів…».

Махно вів виснажливу і запеклу боротьбу як проти Денікіна, так і більшовицької влади, однак у 1921-му був змушений емігрувати до Румунії. Відхід Махна за кордон означав політичну і військову поразку селянського руху, хоча окремі махновські загони діяли аж до 1924-го. Однак, спроби колишніх махновців продовжити повстанську боротьбу було придушено.

  • ОБОРОНА ОДЕСИ

5 серпня 1941 року почалася оборона Одеси від німецьких і румунських військ. Багатотисячне угруповання фашистських військ розраховувало відразу заволодіти Одесою, зважаючи на те, що фактично місто не було готове до оборони з суші. У короткий термін було мо­білізовано 100 тис. чоловік на спорудження рубежів оборони – так на вулицях міста з’явилось близько 240 барикад. Приморська армія й Військово-морська база одержали завдання прикрити одеський напрям, забезпечити міцну сухопутну та протидесантну оборону міста.

За необхідності, можна було залучати сили Чорноморського флоту. 73 дні тривала оборона міста за явної нерівності сил воюючих сторін, та завдяки неймовірним зусиллям воїнів Приморської армії ворога було зупинено. Героїчна оборона Одеси по суті стала першою успішною стратегічною оборонною операцією радянських військ від початку Великої Вітчизняної війни.

  • БАТЬКО АКУШЕРСТВА

5 серпня 1812 помер Нестор Максимович-Амбодик, український учений-енциклопедист, один із основоположників наукового акушерства, фітотерапії та ботаніки. Видатний лікар народився у селі Веприк, що на Полтавщині, навчався у Києві, Страсбурзі та Петербурзі. Максимович-Амбодик переклав російською безліч медичних книг та є автором перших в Російській імперії підручників з акушерства та медичних словників. Йому ж належить заслуга в створенні медичної російської термінології, що вживається і дотепер.

За підручником Максимовича-Амбодика «Мистецтво сповивання чи наука про повитушину справу» навчався ряд поколінь російських та українських акушерів. Максимовича-Амбодика вважають також основоположником вітчизняної фітотерапії. Він надавав лікарським рослинам надзвичайно велике значення при лікуванні багатьох захворювань.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ