Україна щодня. Історія

Україна щодня. Історія – 6 червня


– КИЄВО-МОГИЛЯНСЬКА АКАДЕМІЯ

6 червня 1992 року у Києві відбулося урочисте відкриття відродженого Університету «Києво-Могилянська академія». Це один з найстаріших учбових закладів в Україні. Історія академії сягає ще 17 століття, коли у Києві створили братську школу. Згодом школа переросла у Братську колегію, розвитком якої зайнявся її ректор Петро Могила. Реформи, які він провів, перетворили Києво-Братську колегію на учбовий заклад західноєвропейського зразка. На честь свого ректора колегія отримала його ім’я, а вже після смерті Могили 26 вересня 1701 року колегія отримала статус академії.

З 18 столітті академія стала першим православним учбовим закладом у Східній Європі. Проте із відкриттям у 1755 році Московського університету та у 1805-му – університету у Харкові академія у Києві повністю втратила свою могутність. І хоча робилися спроби реанімувати учбовий заклад, у 1817 році її закрили. Згодом тут відкрили духовну семінарію, потім знову академію, а в радянські часи у її будівлі знаходилося військово-морське політичне училище.

Відродити Києво-Могилянську академію вдалося лише вже після здобуття Україною незалежності. Сьогодні НаУКМА регулярно входить до трійки найкращих вітчизняних вузів країни за різноманітним національним рейтингами.

-ПАТРІАРХ МСТИСЛАВ

6 червня 1990 року на Всеукраїнському соборі Української автокефальної православної церкви Патріархом Київським і всієї Русі-України відродженої церкви обрано митрополита Філадельфійського Мстислава. Вже 18 листопада у Київському Свято-Софійському соборі відбулася інтронізація і новий патріарх став до нових повноважень.

Митрополит Мстислав родом з Полтави. У молоді роки він служив в армії УНР, дияконом став лише у 1942 році. Проте згодом був змушений переїхати за кордон, де очолив греко-православну церкву українців у Канаді, а у 1971 році став митрополитом Української православної церкви США. 30 жовтня 1989-го відбувся формальний перехід відродженої Української автокефальної православної церкви під владу митрополита Філадельфійського. Проте приїзд Мстислава до України довелося відкласти майже на рік, а доти керував церквою митрополит Львівський і Галицький Іоанн.

На І Всеукраїнському соборі УАПЦ 5-6 червня 1990 року понад 700 делегатів вирішили ввести інститут патріаршества і обрати на цю посаду митрополита Мстислава. У листопаді останній приїхав до Києва, де і відбулася офіційна церемонія інтронізації. Проте Мстислав не мав намірів надовго залишатися на Батьківщині, тому управителем справами УАПЦ був назначений єпископ Ровенський та Житомирський Антоній. Помер І Патріарх УАПЦ Мстислав у 1993 році у Канаді.

-ОЛЕКСАНДР БАРВІНСЬКИЙ

6 червня 1847 року народився видатний український історик, педагог та громадсько-політичний діяч Олександр Барвінський. Закінчив Тернопільську гімназію та філософський факультет Львівського університету. Барвінський був поліглотом, він вільно володів німецькою і декількома слов’янськими мовами. У студентські роки Олександр Барвінський співпрацював з українськими періодичними виданнями «Правда», «Мета», «Русь», «Русалка».

З 1868 року Олександр Барвінський займався педагогічною діяльністю, працював в гімназіях Бережан та Тернополя. З 1888 року вченого приймають в учительську семінарію Львова на посаду професора. У 1891-96 роках Барвінський був заступником голови відомого українського товариства «Просвіта». У 1894 році професор створив у Львівському університеті кафедру української історії і запросив викладати Михайла Грушевського, який люб’язно погодився.

лександр Барвінський брав активну участь в суспільно-політичному житті Галичини, у 1894-1904 роках був депутатом Галицького сейму. Після утворення ЗУНР Барвінський увійшов до складу її уряду, та після польської окупації Галичини вчений відійшов від політичної діяльності. 25 грудня 1926 року професора Барвінського не стало. Він помер у Львові, де похований на Личаківському цвинтарі у сімейному склепі.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ