Україна щодня. Історія

Україна щодня. Історія – 7 жовтня


  • ВЕРТОЛІТ АК1-3

У 2001 році у небо піднявся перший вертоліт незалежної України − АК1-3, політ на якому здійснив заслужений льотчик-випробувач Радянського Союзу Станіслав Полуйчик. Цей перший політ вертольоту АК1-3 був неофіційним, а офіційно Полуйчик піднявся в повітря 12 жовтня 2001 року. Створили перший український вертоліт у 1999 році у Полтаві. «КБ Аерокоптер» розробило технічну документацію й створило дослідний зразок двомісного вертольота АК-1-3. Вертоліт призначений для виконання різних видів авіаційних робіт, у тому числі авіапатрулювання ліній електропередач, газо- і нафтопроводів, навчання курсантів, ділових і аматорських польотів. Маса порожнього вертольота становить 390 кг, що дозволяє транспортувати його на невеликому автопричепі для легкового автомобіля. Одночасно причіп — це мобільна злітно-посадковий майданчик для вертольота.

  • КОРОНАЦІЯ ДАНИЛА

В 1253 році в Дорогочинi на Західному Бузі відбулася коронація і помазання галицько-волинського князя Данила Романовича королівською короною, надісланою від Папи Римського Іннокентія IV. При коронації Данило Галицький прийняв королівську корону «від усіх своїх єпископів» − цим князь підкреслив, що коронується не тільки він, а також і сама Русь. Після обряду коронації Папа Римський Іннокентій IV надав Данилу Романовичу титулу «короля Русі». Данило I (перший) був руським князем із славетної династії Романовичів, правителем Галицько-Волинського князівства. І волинським, і галицьким князем він був у період з 1211 року по 1264 рік, київським − у 1240 році. Походив Данило Галицький з старовинного роду: був сином князя Романа II Великого та доньки імператора Ісаака ІІ Ангела — Єфросинії-Анни, принцеси з Візантії. Данило Романович відноситься до гілки роду Мономаховичів, старшої на Русі династії Рюриковичів (Романовичів). Саме Данило Галицький, доклавши неймовірних зусиль, відновив і розбудував Галицько-Волинську державу, яка була створена його батьком. У своїй діяльності князь всіляко сприяв всебічному розвитку міст, залучаючи купців та ремісників.

  • Євген Червінський

1887 року народився український архітектор початку ХХ століття Євген Червінський. Закінчив Львівський національний університет «Львівська політехніка». Талановитого архітектора зауважив потомствений живописець і скульптор Альфред Захаревич, запросивши його на роботу у свою компанію, засновану разом з Юзефом Сосновським. У 1914 році Червінський переходить в майстерню Івана Левинського. Йому вдається поєднувати роботу в майстернях з роботою на посаді асистента кафедри будівництва в рідному університеті. У 1920 році вже досить відомий архітектор Червінський стає компаньйоном в компанії Альфреда Захаревича, зайнявши місце Юзефа Сосновського. За деякий час в компанію приходить Карл-Ольгерд Юраш. Спільна робота таких творчих людей дає життя декільком грандіозним проектам. У 1926 році Червінський залишає компанію і повністю присвячує себе викладацькій роботі в рідному вузі, де отримує кандидатську ступінь. Він проектує житлові будинки та громадські будівлі у Львові, Дрогобичі, Ворохті, Яремчі.

Червінський одним з перших архітекторів впроваджує модернізований класицизм, поступово переходячи до функціоналізму. Знамениті будівлі, створені за його проектами, донині створюють неповторний колорит у містах Центральної Європи. Це колишня будова дирекції Ходоровського цукрового заводу, житлові будинки по вулиці Стецька, зал для глядачів кінотеатру «Коперник» та телефонна станція по вулиці Дорошенка у Львові, дерев`яний костел святого Миколая в селі Лановичі Самбірського району, корпуси санаторію «Львівгруд» в Криниці та багато інших. У робочій майстерні архітектора Червінського залишилося безліч нереалізованих проектів, які досі зберігаються лише в планах на папері. Помер Євген Червінський на 43 році життя, похований в сімейному склепі на Личаківському цвинтарі, виконаному за власним проектом.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ