Україна щодня. Історія

Україна щодня. Історія – 8 серпня


  • НАЙПОТУЖНІШЕ ПІДПРИЄМСТВО ХМЕЛЬНИЧЧИНИ

8 серпня 2004 року введено в дію другий енергоблок Хмельницької атомної електростанції. Будівництво АЕС розпочалось ще у 1981 році, а вже у 1987-му у промислову експлуатацію введено перший енергоблок та підготовлено майданчики ще для трьох блоків. Спорудження другого енергоблоку розпочалося у 1983-му і наприкінці 1991-го мав відбутися його енергопуск.

На час введення мораторію на будівництво нових АЕС було змонтовано основні технологічні вузли і підготовлено персонал. У 1993-му відновили роботи по другому енергоблоку, а у серпні 2004-го його підключили до об’єднаної енергосистеми України. 7 вересня 2005 Державна приймальна комісія підписала акт про введення другого блоку ХАЕС в промислову експлуатацію. Після пуску «Хмельницького-2» станція щороку генерує майже 15 млрд. кВт електроенергії. Сьогодні серед пріоритетів діяльності Хмельницької АЕС – добудова третього та четвертого блоків.

  • «МОВНИЙ ЗАКОН»

8 серпня 2012 року колишній Президент Віктор Янукович підписав антиукраїнський закон «Про засади державної мовної політики», внесений народними депутатами Вадимом Колесніченком та Сергієм Ківаловим. Закон істотно розширював використання регіональних мов, якщо кількість носіїв цих мов становила не менше 10% від населення регіону. Зокрема, у 7-ій статті закон зобов’язував громадян, які проживають на території, де функціонує регіональна мова або мова меншин, розвивати та використовувати таку мову.

«У межах території, на якій поширена регіональна мова або мова меншини, здійснення заходів щодо розвитку, використання і захисту регіональної мови або мови меншини, передбачених цим Законом, є обов’язковим для місцевих органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об’єднань громадян, установ, організацій, підприємств, їх посадових осіб…» тощо.

«Мовний закон» викликав значний резонанс у суспільстві. Масові акції протесту відбулись у Києві, Житомирі, Херсоні, Чернігові, Полтаві, Запоріжжі, Харкові, Донецьку, Львові, Рівному, Івано-Франківську, Хмельницькому та інших містах.

  • ЮРІЙ ФЕДЬКОВИЧ

8 серпня 1834 народився український письменник Юрій Федькович, повне ім’я і прізвище — Осип Домінік Гординський де Федькович. З його творчістю в українську прозу прийшли простота розповіді, колоритність мови, широкий психологізм у поєднанні із задушевним ліризмом. Високе звання народного поета Федькович завоював тому, що висловив мрії та поривання свого народу, правдиво й образно змалював життя гуцулів зрозумілою для них мовою. Юрій Федькович брав активну участь у творенні дитячої літератури.

Його перу належать написані за фольклорними мотивами казки, що сатирично зображували панів, висміювали різні вади людей, дотепні байки, сміховинки. Він провадив широку просвітницьку діяльність на Буковині, підготував «Буквар», кілька читанок, написав цілу низку дитячих поезій. Федькович був редактором видавництва товариства «Просвіта» у Львові, а також редактором першої в Чернівцях української газети «Буковина», якою керував до своїх останніх днів.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ