Україна щодня. Історія

Україна щодня. Історія – 9 липня


  • ПОДІЛЬСЬКА ПОЖЕЖА

9 липня 1811 року у Києві відбулася одна з найбільш руйнівних пожеж в історії Києва. Трапилася катастрофа у головному на той чай районі міста — Подолі. Опівдні тривожний сполох із дзвіниці Вознесенської церкви, що на Спаській вулиці, сповістив киян про початок лиха. Пожежа розпочалася у тупику вузької вулиці поблизу Житнього ринку і церкви Миколи Притиска. Через вузькість і захаращеність подільських вуличок пожежники не змогли вчасно локалізувати пожежу і вона швидко охопила увесь район. Суха, спекотна погода сприяла горінню дерев’яних забудов, постраждали навіть кам’яниці.

Загалом за три дні 9-11 липня полум’я знищило понад 2 тисячі будинків, 12 церков, 3 монастирі. В пожежі вистояли лише поодинокі споруди як-то: так званий будинок Петра I, будинок Івана Мазепи, будинок Рибальського, будинок Назарія Сухоти, перший поверх Контрактового будинку, поодинокі церкви.

Побутувала думка, що Поділ став жертвою підпалу французькими шпигунами напередодні війни 1812 року, адже на той час французи намагалися використати Польщу й Україну у боротьбі проти Російської імперії. Після пожежі 1811 року Поділ було відбудовано за проектом київського архітекторів Андрія Меленського і Вільяма Гесте.

  • ЯДЕРНИЙ БИБУХ

9 липня 1972 року за 3 км. від села Хрестище Красноградського району Харківської області на території Україні було вперше проведено промисловий підземний ядерний вибух під кодовою назвою «Факел». Його було проведено з метою закриття аварійного газового викиду, а його потужність склала 3,8 кілотон. 1968 року неподалік села Хрестище геолого-розвідувальними роботами було виявлено велике газоконденсатне родовище, із запасом у 300 мільярдів кубометрів природного газу. Вже до кінця 1971 року на його території діяло 17 свердловин, більшість з яких працювали в умовах аномального внутрішньопластового тиску.

На свердловині №35 на глибині 20 метрів відбулося перетікання конденсату та його фонтанування, що призвело до сильної пожежі, загасити яку не вдавалося протягом року. Враховуючи позитивний досвід у застосуванні ядерного вибуху для гасіння газового факела на родовищі Урта-Булак, вчені рекомендували його застосування й в Україні.

Постанову про застосування ядерного вибуху для зупинки газового фонтану було підписано особисто Леонідом Брежнєвим і Олексієм Косигіним. Підготовка тривала протягом 4-х місяців, людей вивезли за межі 8-кілометрової зони, проте експеримент не мав успіху, загасити газовий факел вдалося лише через кілька місяців стандартними методами.

  • УКРАЇНА ТА НАТО

9 липня 1997 року у Мадриді Президент України Леонід Кучма, Генеральний секретар Організації Північноатлантичного договору Xав’єр Солана та лідери 16 країн — членів НАТО підписали Хартію про особливе партнерство. З того часу цей документ є основоположним у взаємовідносинах між організацією та Україною.

Співпраця між НАТО та Україною розпочалася одразу після здобуття незалежності. Від 1994 року Україна бере участь у програмі «Партнерство заради миру», в рамках якої українські військові були залучені до багатьох спільних з країнами-членами та партнерами миротворчих навчань як на українській території, так і за кордоном.

Підписання Хартії стало наступним кроком у поглиблення співпраці. Вона відкрила шлях для проведення консультацій та співпраці з питань євроатлантичної безпеки. У ній члени НАТО підтвердили свою підтримку суверенітету та незалежності України, її територіальної цілісності, демократичного розвитку, економічного процвітання та статусу без`ядерної держави, а також принципу недоторканності кордонів.
Відповідно до документу було створено Комісію Україна — НАТО, котра забезпечує проведення консультацій зі спільних питань безпеки і має завдання наглядати за відповідним виконанням положень Хартії. Цей орган ухвалює рішення та здійснює управління заходами співробітництва і дотепер.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ