Олімпійські хроніки

Україна щодня. Історія – 12 серпня


  • ПЕРША ГРА УКРАЇНСЬКОЇ ЗБІРНОЇ

12 серпня 1933 відбувся перший матч футбольної збірної України. Суперником стала збірна Туреччини. 1933 року турки прибули в СРСР для того, аби провести кілька ігор. Перемігши збірну СРСР 2:1, вони прямували поїздом в Одесу, звідки мали відправитися до Стамбулу. Несподівано їм надійшла телеграма-блискавка з проханням зіграти матч-реванш, але не проти збірної СРСР, а проти команди, зібраної з гравців українських міст. Матч відбувся у Харкові, на стадіоні «Динамо». Основу української команди складали сім гравців із Харкова, три киянина та один дніпропетровець.

На воротах стояв Олександр Бабкін, якого звинуватили в поразці СРСР проти турків і більше не запрошували до збірної. Турки відкрили рахунок у першому таймі, а після перерви Костянтин Щегоцький (поляк за походженням) зробив хет-трик. За рахунку 2:1 Бабкін відбив пенальті, а за хвилину до кінця основного часу турки забили другий гол. Загалом 3:2 на користь України.

Загалом у 1930-х роках збірна УСРР провела два товариські матчі проти збірної Туреччини — 12 серпня 1933 у Харкові і 20 серпня 1934 у Києві, а окрім них — ще кілька ігор проти футбольних клубів. Втім, ця збірна ніколи не була членом ФІФА та не могла проводити зустрічей з членами ФІФА.

  • ПЕРШИЙ УКРАЇНЕЦЬ У КОСМОСІ

12 серпня 1962 року у космос вирушив перший український космонавт Павло Романович Попович. Це був перший у світі груповий політ двох пілотованих кораблів. Павло Попович пілотував корабель-супутник «Восток-4». Орієнтація корабля у просторі була здійснена Павлом Поповичем за допомогою системи ручного управління. Іншим космічним кораблем «Восток-3» керував Андріян Григорович Ніколаєв.

Під час цього групового польоту екіпажами обох космічних кораблів було проведено перші експерименти з радіозв`язку між кораблями і таки було встановлено двосторонній зв`язок з позивними «Сокіл» (У Ніколаєва) та «Беркут» (у Поповича). Також проводилося взаємне фотографування. Було виконано цілу низку медично-біологічних та науково-технічних експериментів. Кораблі повернулися з орбіти на землю 15 серпня 1962 року. Окрім того, що цей політ був першим груповим польотом, він був ще й першим багатодобовим польотом в історії космонавтики, адже(спільний політ тривав 70 годин 23 хвилини та 38 секунд.

За проявлений героїзм та мужність, а також за успішний і вдалий перший у світі груповий космічний політ Павлом Поповичем було одержано звання Героя Радянського Союзу.

  • БАТЬКО МОСТОБУДУВАННЯ

12 серпня 1953 року помер Євген Патон, видатний вчений, який мав блискучий інженерний талант. Саме він створив унікальну українську школу мостобудування, перетворивши цю непросту справу не тільки в складну науку, а й в справжнє мистецтво. Все своє життя Патон присвятив дуже потрібній і благородній праці — будівництву мостів. Найбільш відоме творіння Євгена Оскаровича носить його ім’я — це знаменитий міст Патона в Києві.

Створений ним Інститут електрозварювання вніс значний вклад в розвиток безлічі галузей української промисловості, а ціла плеяда учнів Євгена Патона з успіхом продовжила його справу як в Україні, так і в інших країнах. Євген Патон – розробник першого в світі суцільнозварного мосту. Його син, Борис, продовжив батьківську справу. Саме Борису Патону в кінці 90-х вдалося поєднати електрозварювання з медициною. Він запропонував не зшивати м’які тканини тіла, а буквально спаювати їх, аби уникнути появи рубців. Цим методом вже провели понад 80 тисяч операцій.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ