Точка погляду

Точка погляду – Чим загрожують Україні російсько-білоруські навчання?


У Білорусі 14 вересня розпочалися спільні військові навчання з Росією під назвою «Захід-2017». Експерти зазначають, що ці навчання є відновленням радянської традиції навчань країн Варшавського договору, який таким чином готувався протистояти НАТО. З 2009 року Білорусь і Росія вирішили відновити ці навчання, хоча потенційного ворога не називали. Їх проводять раз на два роки почергово на території Білорусі та Росії – лише у 2015 році таких навчань не було. Цього року військові маневри «Захід 2017» стартували на території двох країн. У Білорусі навчання проходить на семи полігонах та у двох окремих місцевостях. Москва вчить військових прориватися через країни Балтії, коридором до Калінінградської області. Та масово перекидає до Білорусі свої війська.
За словами військових аналітиків, особливістю цьогорічних навчань є зміна геополітичної обстановки: агресивні дії Росії проти України та її протистояння з НАТО, і Білорусь, яка була переговорним майданчиком для України та Росії в обговоренні проблеми Донбасу, сьогодні виступає як союзник країни-агресора.
Хоча, офіційно у міністерстві оборони Білорусі заявили, що спільні військові маневри з Росією мають виключно оборонний характер, більшість країн у це не повірили. Зокрема Президент України Петро Порошенко вважає ці навчання підготовкою до масштабної війни.
За його словами, немає жодних гарантій, що після завершення маневрів військові і техніка повернуться в Росію.
Порошенко також додав, що саме тому Україна посилила контроль на всіх ділянках державного кордону. Адже Росія вторглася у Крим, також під приводом проведення навчань. А у Грузію — вже після маневрів.
У НАТО також з усією серйозністю поставилися до масштабних навчань у Білорусі. У керівництва Альянсу викликає занепокоєння розмах маневрів, а головне — розбіжності у заявленій і реальній кількості учасників навчань. НАТО розглядає їх як пряму загрозу країнам Балтії та Польщі. У військовому комітеті НАТО вже зауважили, що Москва порушує принципи проведення навчань. За офіційними даними у них задіяні 13 тисяч військових і 250 танків. Утім, російських військ європейська розвідка там нарахувала більше, ніж було заявлено. В Раді національної безпеки і оборони України заявили, що реальна кількість учасників навчань – до чверті мільйона військовослужбовців.
Країни-сусіди Білорусі, серед них держави Балтії і Україна, непокояться, що Росія може використати навчання «Захід-2017» для агресивної розбудови своєї військової присутності в регіоні, на східному фланзі НАТО і перетворити Білорусь на плацдарм для можливого наступу на Україну. Тим часом білоруська опозиція побоюється, що Путін може використати ці навчання для початку анексії Білорусі, адже його політика – непередбачувана.
Тим часом, за перебігом навчань, що триватимуть до 20 вересня, стежать українські військові, яких запросила білоруська сторона. Окрім України, запрошення отримали Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Швеція та Естонія. Проте згодом стало відомо, що Росія дала дозвіл на присутність міжнародних спостерігачів лише на один день, ще на п’ять днів такий дозвіл з обмеженням у пересуванні надала міжнародним експертам Білорусь.
У разі непередбачуваних ситуацій, що можуть виникнути під час російсько-білоруських навчань, Україна та Польща розробили спеціальний план дій, про який домовилися начальники генеральних штабів двох країн під час спільної зустрічі. Окрім цього, союз НАТО дислокував чотири батальйонні бойові групи загальною кількістю майже 4500 військовослужбовців в Естонії, Латвії, Литві й Польщі, щоб запевнити ці країни в підтримці перед дедалі агресивнішими діями Росії після окупації нею українського Криму і агресії на сході України.
Експерти заспокоюють, що Україні, як і країнам Альянсу, боятися немає чого. Паралельно з “Заходом – 2017” в Україні проходять військові навчання – із залученням НАТО. Триватимуть вони на чотири дні більше, аніж російсько-білоруські.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ